"Obitelji svećenika imaju posebno poslanje danas, kada je sam ideal obitelji u pitanju"

Papa Franjo primio je 6. listopada u Vatikanu oko 1300 hodočasnika Grkokatoličke Crkve u Slovačkoj koji su došli u Rim prigodom proslave 200. obljetnice osnivanja eparhije Prešov, prenosi Vatican News. Pozvao ih je da čuvaju tradiciju, brane obitelj, ne popuštaju svjetovnosti i neplodnom klerikalizmu te rekao da u njima vidi oduševljeno i odano lice Crkve koja je čvrsta u vjeri, svjesna svojeg dostojanstva i ponosna na svoj crkveni identitet. Naglasivši poslanje katoličkih zajednica istočnog obreda koje stoljećima žive uz katolike latinskog obreda, Sveti Otac istaknuo je da se Grkokatolička Crkva u Slovačkoj može smatrati izrazom ljepote različitih oblika crkvenog života, različitosti koja ne samo da ne šteti jedinstvu Crkve, nego ga pokazuje. Obrativši se biskupima i metropolitu Janu Babjaku, papa Franjo ih je potaknuo da budu voditelji i oci naroda po primjeru mučenika. Slijedite blistav primjer blaženih biskupa mučenika Petera Pavola Gojdiča i Vasila Hopka.

Širite dobrotu, mir, velikodušnost i blagost, dubokom poniznošću i jednostavnošću, ostajući uvijek pastiri po srcu Boga koji je Otac i slijedeći trag Kristov koji nije došao da bude služen, nego da služi. Svećenici neoženjeni i oženjeni, te redovnici koji služe u narodu, pozvani su istinski svjedočiti obiteljima čijem kršćanskom životu prijete razne opasnosti. Obitelji svećenika imaju posebno poslanje danas, kada je sam ideal obitelji u pitanju, ako nije već izričito napadnut. Vi dajete svjedočanstvo zdravog i uzornog života. Vaša generacija danas mora pokazati istu vjernost kao prethodne generacije, ne pred neposrednim i nasilnim progonima, nego u teškoćama i opasnostima svake vrste. Sveti Otac posebno se osvrnuo na napasti koje danas najviše dovode u pitanje svećenički poziv. Svećenici i bogoslovi iskušavani su danas dvama suprotnim nagnućima: sekularizmom koji vodi u svjetovnost i učvršćivanjem na zastarjeli neevanđeoski način shvaćanja svoje crkvene uloge, načinom koji vodi u neplodni klerikalizam. Uzoran redovnički život, muški i ženski, kao i pripadanje nekim novim crkvenim pokretima, dio su snažnog i zdravog crkvenog tkiva. Papa je zahvalio i roditeljima, bakama i djedovima i svim kršćanskim odgojiteljima jer su nositelji stalne i potrebne evangelizacije. Potaknuo ih je da čuvaju i žive u punini bizantsku tradiciju koju je i on sam od mladosti naučio upoznavati i ljubiti. Gledajući na svete zaštitnike Europe Ćirila i Metoda istaknuo je hitnu potrebu nove evangelizacije Europe. Europski kontinent, kako na Istoku tako i na Zapadu, mora otkriti svoje vlastite korijene i poziv. Iz kršćanskih korijena mogu rasti samo čvrsta stabla koja donose plodove punog poštovanja ljudskog dostojanstva u svim njegovim uvjetima i razdobljima života, zaključio je papa Franjo (www.zumberacki-vikarijat.com)