VATIKAN (IKA) 21.11.2022. / 16:00; Foto: UKastiole

Papa Franjo imenovao je u ponedjeljak 21. studenoga vatikanskoga diplomatu nadbiskupa Claudija Gugerottija (67) novim prefektom Dikasterija za Istočne Crkve, priopćio je Tiskovni ured Svete Stolice. Talijan, stručnjak za Istočne Crkve,

mons. Gugerotti dosad je bio Papin predstavnik u Velikoj Britaniji a na čelu Dikasterija naslijedit će kardinala Leonarda Sandrija (79). Prema pisanju Vatican Newsa do primapredaje službi doći će sredinom siječnja 2023. Argentinski kardinal Sandri na čelu Dikasterija (kongregacije) za Istočne Crkve je od 2007., te je prefekt Rimske kurije s najdužim stažom. Službu napušta iz dobnih razloga.

Nadbiskup Gugerotti poznati je stručnjak za teologiju i liturgiju Istočnih Crkvi te je još 1985. djelovao u tom dikasteriju, a 1997 . imenovan je i podtajnikom. Od 2001. do 2020. služio je kao nuncij u raznim zemljama u kojima su Istočne Crkve bile značajno zastupljene – Gruziji, Armeniji, Azerbajdžanu, Bjelorusiji te od 2015. do 2020. u Ukrajini. Posljednje dvije godine obnaša službu apostolskoga nuncija u Londonu.