“Susret s Kristom definitivno mijenja, a poznavati Krista znači odgovornost. Od ovih koji su upoznali Krista na Cvjetnu nedjelju u Jeruzalemu, mnogi su sudjelovali u njegovu linču na Veliki petak“

VIDEO: https://www.facebook.com/grkokatolickacrkva/videos/222162885523389/ 

Mons. Milan Stipić, apostolski administrator Križevačke eparhije, na Cvjetnu nedjelju, 5. travnja, služio je Božansku liturgiju sv. Ivana Zlatoustoga i blagoslovio maslinove grančice u kapeli grkokatoličkog manastira Pokrova presvete Bogorodice u Kričkama u Dalmaciji. Liturgiju su vjernici mogli pratiti preko prijenosa na eparhijskoj web stranici: www.krizevacka-eparhija.com i facebook stranici www.facebook.com/grkokatolickacrkva. U propovijedi je rekao: “Današnji blagdan Cvjetnice,  kada se proslavlja i na otajstven način ponavlja onaj događaj kada je Isus Krist, naš Spasitelj, svečano ušao u Jeruzalem na magaretu, praćen apostolima te mnogobrojnim narodom koji je s velikom ljubavlju dočekao Isusa kao mesiju, kao spasitelja i kao onoga koji će ostvariti kraljevstvo Božje. Tome je prethodio veliki dan kada je Krist uskrisio Lazara iz groba u Betaniji, i time učinio veliko čudo. To čudo je fasciniralo mnoštvo ljudi koji su došli što iz  znatiželje, što iz interesa, što iz raznih drugih pobuda, kako bi vidjeli toga novoga mesiju koji je trebao postati novi kralj, koji može sve pa čak i podići čovjeka iz mrtvih. I tako se okupio silan svijet i proslavljao Isusa. Proslavljali su ga mnogi koji su bili oduševljeni njegovim dobrim djelima, ozdravljenjima koja je činio, vjerojatno i rodbina i prijatelji onih koji su doživjeli neko njegovo čudo na sebi. Neki su tu bili iz jednog interesa, neki iz drugog. Međutim, ako malo analiziramo i promatramo te ljude onda vidimo da među njima ima najrazličitijih tipova i osoba kao što i danas ima među nama. A svi su oni i karakteristični po jednoj stvari, a to je da je svima njima Isus Krist promijenio način života. Susret s Isusom Kristom mijenja život ljudima, onda kao i danas. Kada čovjek današnjice upozna Krista preko Evanđelja, preko njegove riječi, kad uzvjeruje u njega, onda Krist neminovno mijenja tijek života i način razmišljanja.  Krist i Evanđelje neminovno mijenjaju način na koji se ponašamo prema ljudima oko sebe, prema svemu onome za što smo odgovorni, prema svom životu i poslu, prema svojim bližnjima i svojoj obitelji. Susret s Kristom u potpunosti mijenja čovjeka i njegovu  perspektivu na život i svijet.

I zato kada se netko obrati i postane kršćaninom, kažu: 'Pogledaj kako se promijenio, sasvim se drugačije ponaša'. Jer upravo susret s Kristom u potpunosti mijenja čovjeka. Hoće li čovjek biti nužno bolji, nema garancije. Čovjek kršćanin može biti puno gori nego onaj tko uopće nije vjernik. Međutim, definitivno je da susret s Kristom mijenja. I postavlja nam zadatak i obvezu da više ne možemo biti kao oni ljudi koji Krista ne poznaju. Jer poznavati Krista znači odgovornost. Od ovih koji su upoznali Krista na Cvjetnu nedjelju u Jeruzalemu, mnogi su sudjelovali u njegovu linču na Veliki petak, pet dana poslije, kada su vikali: 'Raspni ga, raspni!' Znači susret s Kristom njima nije bio dovoljan da bi rasli u dobru. Tako i u današnje vrijeme, ukoliko susretnemo Krista ne znači odmah da ćemo ostati u dobru, da ćemo biti dobri ljudi, da ćemo biti dobri kršćani, niti da ćemo spasiti svoje besmrtne duše. Susret s Kristom je prilika i početak, a Krist onda ostavlja nama da izaberemo hoćemo li ostati u tami svoga mračnoga svijeta i života, ili ćemo poput Lazara izaći iz groba i pojaviti se na svjetlu, da ono što je loše iščezne, a da prevlada ono što je dobro u nama, ono Kristovo i božansko. Draga braćo i sestre neka vam današnji veliki blagdan ulaska Kristova u Jeruzalem donese obilje radosti. Neka vas prati blagoslov u narednome Velikom i svetom tjednu koji je pred nama. Cijeli tjedan, od sutrašnjeg Velikog ponedjeljka, sveti je tjedan muke i smrti Kristove, pa vas pozivam na post i molitvu jer je to najstrožiji post u cijeloj godini. Svi koji možete postite i molite se. Osobito se molite za zdravlje u svijetu, za one koji su bolesni, za one koji su stradali u potresu i za sve one koji su na bilo koji način u nevolji i potrebi, da bi svi mi, cijela naša Križevačka eparhija postila i molila zajedno na tu nakanu, kako bi nam Gospod udijelio svoj mir i svoj blagoslov“ – kazao je na kraju mons. Stipić.