METLIKA (IKA) 27.01.2020. / 09:39

U subotu 25. siječnja u slovenskom gradu Metlici svečano je predstavljen 42. broj Žumberačkoga krijesa. Na svečanosti u dvorani sv. Nikole u ugostiteljstvu obitelji Grubač okupilo više od dvjesto uzvanika koje je na početku pozdravio glavni urednik Krijesa stavrofor Milan Vranešić. Dobrodošlicu svim gostima zatim je uputio domaći metliški grkokatolički župnik stavrofor Mihajlo Hardi. Nakon uvodnih pozdrava na hrvatskom i slovenskom jeziku o povijesnoj povezanosti Metlike i Žumberka govorio je biskupski vikar o. Daniel Vranešić. Istaknuo je povijesnu važnost Metlike kao mjesta gdje su zajedno djelovali grkokatolički uskočki svećenici, hrvatski glagoljaši i slovenski protestantski propovjednici. Svi su duhovni oci u 16. stoljeću u Metlici imali za cilj osnovati tiskaru u kojoj bi se tiskale crkvene knjige na glagoljici i crkvenoj ćirilici. Nadalje vikar je govorio o povijesnoj ulozi uskoka koji su činili gradsku stražu i predstavljali su stup obrane Metlike od Turaka. Posebna pažnja u izlaganju posvećena je i grkokatoličkom svećeniku Joakimu Šobatoviću i slovenskom povjesničaru Janezu Vajkardu Valvazoru koji su

u 17. stoljeću sakupili narodnu tradiciju Žumberačkih uskoka te je objavili u poznatom djelu „Slava vojvodine Kranjske”. Nakon povijesnog prikaza središnje predstavljanje novog broja Žumberačkog krijesa održao je apostolski upravitelj Križevačke eparhije mons. Milan Stipić, detaljno po poglavljima obradivši tematske cjeline. Ordinarij je govorio i o pastoralnoj važnosti godišnjaka koji  više od četiri desetljeća redovito svake godine dolazi u mnoge obitelji toga dijela Križevačke eparhije. Uza sve tematske cjeline ordinarij je posebno naglasio cjelinu koja obrađuje žumberačko školstvo. „Upravo zahvaljujući žumberačkom školstvu taj je kraj dao Crkvi i narodu mnogo znamenitih ljudi koji su svojim djelovanjem ispisali stranice crkvene i svjetovne povijesti”, kazao je mons. Stipić. Po završetku središnjeg predstavljanja prisutnima su se obratili predstavnici lokalnih vlasti koje pokrivaju područje Žumberka. Uz predstavnike grada Samobora i Jastrebarskog prisutnima se obratio i načelnik Općine Žumberak Zdenko Šiljak koji je najavio skorašnji početak izgradnje velebnog kompleksa Parka prirode Žumberak. Veliki posjetiteljski centar vrijednosti gotovo trideset milijuna kuna gradit će se u Sošicama sredstvima Europske unije, a značit će zamašnjak za mnoga obiteljska gospodarstva u Žumberku. Na kraju svečanosti glavni urednik zahvalio je okupljenom grkokatoličkom i rimokatoličkom svećenstvu, predstavnicima vlasti, medija, kulturnih udruga i svim gostima. Svoj repertoar žumberačkih narodnih pjesama zatim su izveli članovi KUD-a Marko Vukasović iz Samobora, a uz žumberačke specijalitete druženje je nastavljeno uza zvuke pribićke skupine Žalci.