U subotu, 5. lipnja 2021., u Grkokatoličkoj katedrali Presvete Trojice u Križevcima, križevački vladika Milan Stipić rukopoložio je za svećenika Križevačke eparhije đakona Ivana Skalivyskoga. Na svečanoj arhijerejskoj liturgiji s vladikom su suslužili o. Mihajlo Simunović, katedralni župnik, o. Daniel Vranešić, žumberački vikar i rektor Grkokatoličkog sjemeništa u Zagrebu, o. Vladimir Simunović, kancelar te više grkokatoličkih i rimokatoličkih svećenika. Liturgiju je pjevao Katedralni zbor iz Križevaca. Ređenju je nazpčio i veleposlanik  Repunlike Ukrajine u HR, njegova ekselencija Vasil Kirilič. Otac Ivan Skalivsky rođen je  06. srpnja 1996. u mjestu Ripne, oblast Ivano-Frankivsk, Ukrajina. Školovao se u Ivano-Frankivskom bogoslovnom sjemeništu, zatim magistrirao teologiju u Varšavi, a nakon kratkog boravka u Sloveniji, primljen je kao svećenički kandidat za Križevačku eparhiju. Za đakona je zaređen ranije ove godine u Konkatedrali sv. Ćirila i Metoda u Zagrebu. U homiliji je vladika Stipić istaknuo kako čovjek ne smije biti licemjeran i gledati tuđe grijehe, a propuštati svoje grijehe. ''Često je u životu da osobe koje imaju problem, kompleks, strah panično napadaju druge osobe, zbog toga što tako skrivaju vlastitu slabost. Isus nas poziva i govori nam da ne budemo takvi ljudi. Budite ljudi ljubavi, ljubite najprije sebe, prihvatiti najprije sebe, svoj život, takve kakve nas je Bog dao i trudite se ispraviti ono što u životu ne činite dobro. Suočite se sa svojim zlim navikama, sa svojim zlim osjećajima, naučite se prihvaćati drugog

čovjeka kao osobu koju je Bog poslao tebi u susret i koja ti donosi neku radost''  - kazao je mons. Stipić. ''Danas ljudi u raznim krizama napuštaju Krista, napuštaju vjeru i okreću se oblicima života gdje im ne treba Bog niti vjera niti plan niti zakon niti duhovnost te pokušavaju sami sebe zadovoljavati nekim stvarima, koje su čisto prolazne. Ali gdje nema žrtve nema ni ljubavi. Bog nas poziva da budemo civilizacija ljubavi, pogotovo mi kršćani te da ljudi žive po ljubavi gledajući nas. Često puta nam to ne ide za rukom, iako se trudimo i molimo se Bogu i naviještamo Božju riječ'' rekao je mons. Stipić, istaknuvši: ''Kada nastupamo u ljubavi i radosti u entuzijazmu, puni zanosa, puni poleta prema Bogu i prema njegovoj ljubavi, taj zanos i taj polet zahvatit će i druge ljude. Kada su vjernici 'mrtvi' i nehajni prema Bogu, a svećenici indiferentni, u toj Crkvi nema budućnosti. Kada su ljudi poletni, zanosni i puni vjere tada Crkva cvjeta, onda se Duh Sveti utjelovljuje u nama i mijenja nas, mijenja sve oko nas i to je ono najradosnije što nam Bog daje'' zaključio je mons. Stipić, zaželjevši neojerehu Ivanu da upravo bude zanosan i vjeran svećenik. (Foto: prigorski.hr)