Na sveti i veliki petak vršimo spomen na svetu i spasonosnu i strašnu muku Gospoda i Boga i Spasa našega Isua Krista koju je dragovoljno radi nas podnio: to jest pljuvanje, bičevanje, šamaranje, ruganje, ismijavanje, skreltnu haljinu, trsku, spužvu, ocat, čavle, koplje i poslije svega toga križ i smrt. Sve se to u petak dogodilo…A treba znati i to da je Gospod razapet šestog dana u tjednu, dakle u petak, jer je šestog dana u početku i čovjek stvoren. No, i u šesti čas  dana bio je raspet na križ jer je u tom času, kako se kaže, i Adam, ispruživši ruku, dotakao se zabranjenog drveta i umro. Dolikovalo je naime da u onaj čas u kojem je bio poražen, bude opet i obnovljen. Po nadnaravnom tvom i neizmjernom milosrđu prema nama, Kriste Bože, pomiluj nas. Amin (Posni Triodion, Sinaksar Velikog petka)

Danas na drvetu visi Onaj koj je utvrdio zemlju nad  vodama!* Trnovim je vijencem ovjenčan, Onaj koj je Kralj anđela.
Za porugu je skrletnim plaštem* ogrnut Onaj koji nebo oblacima prekriva.
Udarce prima Onaj koji je Adama u Jor­danu oprao.* čavlima biva pribijen Zaručnik Crkve, i kopljem proboden Sin Djevice. *
Klanjamo se muci tvojoj, Kriste.
Klanjamo se muci tvojoj, Kriste.

Klanjamo se muci tvojoj, Kriste.
daj da doživimo i tvoje slavno uskrsnuće!