U subotu, 10. svibnja 2025., u svečanoj dvorani Grkokatoličkog sjemeništa u Zagrebu, održana je cjelodnevna Međunarodna konferencija ''1700 godina nakon Niceje - povezivanje istočne i zapadne kršćanske baštine''. Konferenciju su organizirali Križevačka eparhija, Studij istočne kršćanske duhovnosti Instituta sv. Ivan Zlatousti i Sankt Ignatios College iz Švedske, koji surađuje sa Studijem istočne kršćanske duhovnosti Križevačke eparhije.
 
Na početku konferencije, na kojoj je moderator bio Marino Erceg, novinar Glasa koncila, predavače, goste i sudionike je pozdravio vladika Milan Stipić, biskup križevački, kazavši kako je je''ova konferencija organizirana poticajem Svetoga Duha i koja je posvećena ekumenskom saboru u Niceji 325. godine, čiji je plod jasnoća vjere u Oca i Sina i Svetoga Duha, kao i mnoge druge teološke i eklezijalne odluke koje su aktualne za Crkvu do naših dana''.
 
Izlaganja su održana u jutarnjim i popodnevnim satima, a popraćena su i zajedničkim raspravama. Dr. sc. Ivica Miškulin, profesor na Hrvatskom katoličkom sveučilištu govorio je na temu ''Politika, carstvo i Nicejski sabor'' ocrtavši političku i društvenu klimu u kojima je car Konstantin sazvao sabor, ocrtavši ličnost cara Konstantina kao političko stratega ali i nadahnutog vladara svoga vremena. O. dr. Milutin Janjić, pravoslavni svećenik iz Švedske i profesor na Sankt Ignatios College - teološkog fakulteta iz Sodertalja kraj Stockholma. govorio je o ''Liturgiji izvan oltara'' naglasivši kenotičku službu kao sakramentalno jedinstvo između kršćanskog istoka i zapada. Dr. sc. fra Zlatko Vlahek izložio je temu ''Sv. Ćiril i Metod - poveznica između zapadne i istočne tradicije'' osvrnuvši se osobito na 40. obljetnicu papinske enciklike 'Slavorum apostoli' koja je upravo njima posvećena. Mag. Veljko Birač, profesor na Sankt Ignatios Collegeu govorio je o jedinstvu i podjelama u ranom kršćanstvu temeljem Isusove izjave ''Jer tko nije protiv nas, za nas je'' iz Markova evanđelja. Dr. Michael Hjalm, dekan Sankt Ignatios College izložio je temu ''Koncilijarnost u odnosu na koncilijarizam'' s osobitim osvrtom na velike zapadne i istočne teologe kao što su Ratzinger, Kasper, Bedrjajev, Schmemann i Zizioulas. Mag. Darko Kušević govorio je o putovanju i značaju sudjelovanja biskupa iz raznih dijelova Rimskoga carstva na Nicejskom saboru. O. Mihajlo (Majk) Žikić, svećenik Srpske pravoslavne metropolije zagrebačko-ljubljanske održao je predavanje na temu ''Nicejski koncil kao matrica conditio sine qua non za jedinstvo kršćana u prošlosti i budućnosti''. Dr. sc. Trpimir Vedriš je prikazao odnos samog rimskog cara Konstantina i crkvenog sabora na temelju starih ali i najnovijih povijesnih izvora. Velečasni Krunoslav Kolar, svećenik Zagrebačke nadbiskupije, prikazao je odluke odnosno kanone Nicejskog sabora. Na završetku je vladika Milan Stipić zahvalio svim sudionicima, osobito predavačima i najavio tiskanje svih iznesenih predavanja u posebnom zborniku.
 
Svi su sudionici i predavači, kao i brojni drugi vjernici, sudjelovali na Velikoj večernjoj u čast sv. Ćirila i Metoda, kojega grkokatolička konkatedrala slavi u nedjelju 11. svibnja, gdje je na početku službe na posebno mjesto u crkvi postavljena slika ''Žumberačke Bogorodice''. Večernju s litijom je služio vladika Stipić, zajedno s brojnim svećenicima i đakonima, a pjevanje su predvodili bogoslovi Grkokatoličkog sjemeništa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
+10
 
 
 
Sviđa mi se
 
 
 
Komentar
 
 
Podijeli