ORDINARIJAT KRIŽEVAČKE EPARHIJE

Broj: 106/2020.
Predmet: Odredbe i preporuke za Križevačku eparhiju gledom na specifične mjere o javnim skupovima koje je objavio Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ)

Svim župnim uredima i samostanima u Križevačkoj eparhiji

Uz Pismo biskupâ HBK, koje se n alazi u privitku ovog dopisa, a u vidu pomoći svećenicima u sprječavanja zaraze i zaštite zdravlja ljudi na temelju specifičnih mjera koje je objavio Hrvatski zavod za javno zdravstvo, donosim sljedeće odredbe i preporuke za Križevačku eparhiju:

 1. Neka se, koliko je moguće, vrata crkve drže otvorenima da ih vjernici ne moraju dodirivati pri ulasku/izlasku iz crkve, i neka se kod ulaska u crkvu omogući vjernicima dezinficiranje ruku. Vjernici neka se drže razmaka od 2 metra, osim članova istoga kućanstva. Kod ulaska i izlaska u crkvu kao i kod dolaska na svetu pričest, neka se drži razmak od najmanje dva metra među vjernicima. Isto vrijedi i za pjevače.
 2. Ako se dogodi da svećenik ima simptome povišene tjelesne temperature, te uz to kašlje i ima poteškoća s disanjem, neka ne služi svetu liturgiju s narodom i neka ne dijeli svete Tajne. Također i pojci, pjevači i poslužitelji s navedenim simptomima neka se sudjeluju na svetim liturgijama.
 3. Neka se suzdrže od dolazaka na sveta bogoslužja:
 • osobe sa simptomima povišene tjelesne temperature, kašlja i koji imaju poteškoća s disanjem, kao i osobe s kroničnom bolešću srca, krvožilnog ili dišnog sustava, šećerne i teške maligne bolesti;
 • osobe koje su pod rizikom da su mogle biti u kontaktu s osobama pozitivnim na COVID-19 ili su pod sumnjom da bi mogle biti zaražene s COVID-19 ili su u samoizolaciji.
 1. Moguće je slaviti sveto bogoslužje i na otvorenom uz održavanje mjera fizičkog distanciranja među nazočnima. U crkvama neka se prije i poslije bogoslužja dezinficiraju mogući predmeti doticanja (npr. kvake).
 2. Neophodna je dezinfekcija ruku djelitelja svete pričesti prije samog čina podjeljivanja svete pričesti, koju neka dijeli s maskom na licu i rukavicama. Sveta euharistija neka se podjeljuje tako da se izrežu poduži komadići kruha (kao štapići) koji se mogu jednim krajem umakati u kalež i tako pričešćivati vjernike. Takvu praksu već duže vremena imaju neke grkokatoličke Crkve u inozemstvu (npr. Melkitska grkokatolička Crkva). Dakle, ne može biti pričesti žličicom iz jednog kaleža. Također, i nakon podjeljivanja pričesti svećenik neka dezinficira ruke.
 3. Budući da se virus širi kapljičnim putem, maskama se štiti sebe i druge. Ako se ne nosi maske, tvrde stručnjaci, šanse za obolijevanje idu do 70%. Ako nositelj zaraze ima masku šanse se smanjuju na 5%. Ako svi sudionici susreta imaju maske mogućnost zaraze pada na samo 1,5%. Stoga se preporuča nošenje maske na vjerskim okupljanjima, a svećenici i vjernici neka obavezno imaju masku kod ispovijedi i dijeljenja svete Tajne bolesničkog pomazanja i pričesti bolesnika, kao i tijekom krštenja.
 4. Svećenici neka omoguće ispovijed na prozračnom mjestu (sakristija ili dvorana) gdje će biti osigurana diskrecija i potrebna fizička distanciranost.
 5. Neka se ne ljube i ne dodiruju svete ikone u crkvama. Vjernici svoje poštovanje mogu iskazati dubokim naklonom pred njima. Vjernike treba uputiti da u crkvama ništa ne dotiču.
 6. Neka se nastavi pripremati učenike za svete Tajne podjelom planiranih sadržaja i lekcija te ponudom duhovne lektire. Slavlja prve svečane pričesti za djecu neka se odgode do jeseni, ukoliko tada zdravstvene prilike budu dopuštale.
 7. Neka se milostinja prikuplja tako da vjernici ne dolaze rukama u kontakt s košaricom u koju se prikuplja milostinja, a onaj tko prikuplja milostinju neka nosi masku.
 8. Tijekom podjele svetih Tajni vjenčanja, krštenja i drugih, upute HZJZ kažu da “bude prisutno najviše 10 osoba ukoliko se radi o manjem prostoru ili više osoba s prethodno navedenim razmakom od najmanje 2 metra između osoba. Za svećenika, kumove i ostale osobe koje neminovno dolaze u bliži kontakt preporuča se da nose maske“. Osobe iz istog kućanstva ne trebaju držati razmak od 2 metra udaljenosti.
 9. One vjernike, koji zbog trenutnog stanja s koronavirusom po savjesti smatraju kako ne mogu ići u crkvu na svete službe, kao ordinarij oslobađam obveze i dužnosti sudjelovanja na nedjeljnoj i blagdanskoj svetoj liturgiji. Potičem ih neka svetu liturgiju prate preko medija koji su im dostupni ili neka se mole kod kuće pred svetim križem i ikonama, neka zapale po mogućnosti svijeću ili svjetiljku, osobito nedjeljom i blagdanima. U ovo vrijeme kada većina ljudi mnogo vremena provodi kod kuće, neka se osobito što više čita Sveto Pismo.

Odredbe i preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o fizičkom distanciranju, pojačanoj osobnoj higijeni, pojačanoj higijeni prostora i praćenju zdravstvenog stanja objavljene na službenim stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), također šaljem u privitku ovoga dopisa te upućujem sve da ih prouče i prema njima se ravnaju.

Ove odredbe stupaju na snagu od subote, 2. svibnja 2020., te vrijede do opoziva ili do drugačije odluke. Stupanjem na snagu ovih odredbi opozivaju se ranije odredbe koje su se odnosile na okupljanja u crkvama u vrijeme opasnosti od zaraze koronavirusom. Cilj ovih odredaba je solidarno sudjelovanje u zaštiti i sprečavanju zaraze koronavirusom koji prijeti sve većem broju pučanstva. Dok u ovo uskrsno vrijeme slavimo Kristovu slavnu pobjedu nad smrću, usmjerimo svoju pozornost osobito prema onima koji su pogođeni i trpe zbog oboljenja, ili proživljavaju teške trenutke neizvjesnosti, samoće, siromaštva i straha.

Sve naše svećenike, sestre, bogoslove i vjernike kao i sve ljude neka čuva Gospod naš Isus Krist Čovjekoljubac po molitvama presvete Bogorodice, svetih Triju Svetitelja i svih svetih.

Milan Stipić, apostolski administrator

Zagreb, 30. travnja 2020.