Hristos voskrese! Voistinu voskrese!
Христос воскрес! Воістину воскрес! 
 
 
U nedjelju, 19. travnja, mnogi grkokatolici i drugi istočni katolici, kao i pravoslavni i staroistočni kršćani slave Uskrs (prema istočnom računanju). Danas, na Veliku subotu, poslije podne  jeruzalemski grkopravoslavni patrijarh Teofil, u nazočnosti predstavnika Katoličke, Armenske, Koptske i Siro-jakobitske Crkve iznio je novi blagodatni oganj iz Svetog Groba u praznoj Bazilica sv. Groba i Uskrsnuća u Jeruzalemu. Zbog mjera zabrane kretanja i izolacije uslijed pandemije Corokna-virusa, nazočno je bilo nekoliko snimatelja i čuvara sigrunosti.
Ekumenski carigradski patrijarh Bartolomej I. u poruci kršćanima koji Uskrs slave prema julijanskom kalendaru 19. travnja, istaknuo je snagu vjere koja pomaže u borbi protiv pandemije koronavirusa, prenosi Vatican News. Patrijarh zahvaljuje svima koji u pandemiji pomažu oboljelima od koronavirusa i potrebitima. Istodobno je istaknuo snagu vjere, nadu u uskrsnuće i život vječni kao značajne izvore snage u borbi protiv zaraze. Pošast pandemije koja trenutačno vlada pokazuje koliko je čovjek krhak, kako ga lako obuzme užas i očaj, koliko je slabo njegovo znanje i samopouzdanje, napominje carigradski patrijarh. Upozorava da aktualna događanja pokazuju da čovjek nije u stanju djelotvorno vladati svojim životom ako vjeruje da je smrt nepobjediva stvarnost i nenadvladiva granica. Patrijarh je upozorio da je teško ostati čovječan ako ne postoji nada u vječnost. No, tu nadu imaju liječnici, zdravstveni djelatnici, njegovatelji, volonteri, donatori i svi koji hrabro, požrtvovno, nesebično i s ljubavlju ostaju uz bližnje koji trpe. Svi on uslijed ove neopisive drame isijavaju osjećaj uskrsnuća i nade, poručio je ekumenski patrijarh. U Kraljevstvu Božjem ne postoji ni patnja ni smrt već život vječni. Vjera u Krista daje snagu, izdržljivost i strpljenje savladati kušnje jer Krist je taj koji izliječi svaku bolest i spašava nas od smrti. Vjera u uskrsnuće ne poriče tešku stvarnost niti je neka psihološka obrana od smrti, no mi znamo da ovaj život nije cijeli život, da smo ovdje samo putnici i da pripadamo Kristu, ističe patrijarh Bartolomej. Poručujeda prisutnost boli i smrti, koliko god opipljiva, nije posljednja stvarnost već konačna pobjeda nad smrću.