U organizaciji Bratovštine sv. Stjepana u Gorici, Herceg-Bosna, BIH, u petak, 29. ožujka 2019., kancelar Križevačke eparhije đakon Livio Marijan sudjelovao je na redovitoj korizmenoj tribini petkom s medijskom prezentacijom "Kršćani Bliskog Istoka - Isusovi zemljaci i njihova tragična sudbina". Predavanjem popraćenim slikama, povijesnim kartama, video zapisima, o. Livio je velikom broju okupljenih župljana prikazao povijest, obrede i današnje stanje kršćanskih Crkava na Bliskom Istoku, naglasivši da je njihova tragična sudbina u današnjem svijetu nepravedno prešićena od strane main stream medija. "Bliskoistočni kršćani su mali brojem, ali veliki značajem. Oni su povijesni temelj i kolijevka kršćanske civilizacije. Bliskoistočni kršćani je kulturološko-povijesni, a ne zemljopisni pojam. Progon i ubijanje kršćana na Bliskom Istoku nije primarno vjerska, nego civilizacijska tema. Postavlja se pitanje budućnosti kršćanstva u kolijevci kršćanstva. Mi smo pripadnici zapadne kršćanske kršćanske civilizacije. Dokad će naša civilizacija gledati to da maleni dječaci vise ili su djevojčice odrubljenih glava, poput sirijskih kršćana u okolici Mosula? Dokad ćemo nijemo gledati egzoduse i masovne sprovode kršćana koji se ne odriču svoje vjere, kao kod egopatskih Kopta?

To nije pitanje političke, filozofske i teološke naravi, nego je pitanje što će biti sa zapadnom civilizacijom i kako će se prema tome postaviti u odnosu prema vlastitim korijenima i budućnosti“ istaknuo je predavač te pozvao sve na molitvu u ovo vrijeme korizmenog posta za tu našu progonjenu braću koja se i po cijeni mučeništva ne odriču kršćanske vjere.