U nedjelju, 23. siječnja 2022., župa Kašt proslavila je naslovnika župe, svečanom liturgijom koju je služio vladika križevački Milan Stipić, zajedno s kancelarom o. Vladimirom Simunovićem, župnikom Radatovića i Metlike o. Ivanom Skalivskyim, monahom o. Euzebijem iz Pećnog i đakonom Livijom Marijanom. Pjevanje su predvodili prof. Katarina Rončević i pjevačice iz Zadra. U homiliji je vladika Stipić pozvan vjernike da nasljeđuju velikoga isposnika i oca monaštva Antuna, koji i nakon 1700 godina svojim primjerom dosljednog nasljedovanja Evanđelja svijetli i danas. Potakao je sve da svjedoče jedni drugima evanđeoske krepostima dobrote, ljubavi, praštanja i solidarnosti, osobito u ovim vremenima kada je život postao težak, osobito starijima, bolesnima i siromašnima. I mala župna zajednica poput Kašta može biti velika poput sv. Antuna, i to pred onim najbitnijim, a to je Bog, kada njezini članovi žive u miru, zajedništvu i solidarnosti, kada žive po Zakonu Božjem i kršćanskoj vjeri svojih predaka. Na koncu liturgije pjevači iz Zadra izveli su nekoliko staro-glagoljaških crkvenih napjeva iz Dalmacije koji kao i grkokatolička baština Žumberka, pripadaju ćirilo-metodskoj staroslavenski baštini.
FOTO
 
 
  
Podijeli