Apostolski upravitelj Križevačke eparhije mons. Milan Stipić, u pratnji eparhijskog kancelara i tajnika đakon Livija Marijana, pohodio je od 10. do 15. lipnja 2019. Rim. Sudjelovao je u srijedu 12. lipnja na općoj audijenciji pape Franje na Trgu sv. Petra, nakon kateheze zajedno sa skupinom ordinarija i biskupa pozdravio se sa Svetim Ocem koji se zanimao kako raste i napreduje Crkva u Hrvatskoj. Nakon srdačnog pozdrava i zajedničkog fotografiranja susret s Papom zaključen je zajedničkim blagoslovom. Odmah nakon susreta mons. Stipić je razgovarao i s redakcijom Hrvatske katoličke mreže i dao izjavu za Hrvatski katolički radi. Prethodnoga dana, u utorak, mons. Stipić se susreo s predsjednikom Papinskog vijeća za jedinstvo kršćana kardinalom Kurtom Kochom s kojim je razgovarao o ekumenskim gibanjima na našim prostorima, posebice u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i susjedstvu. Razgovarali su o onome što bi Katolička Crkva i mons. Stipić kao grkokatolički ordinarij mogli učiniti za rast i razvoj ekumenskim gibanja na ovim prostorima. Kardinal Koch dao je neke smjernice koje Crkva ima u planu i iznio ideje kako djelovati na najprikladniji način. Kardinal je potaknuo da Grkokatolička Crkva u Hrvatskoj bude jaka, raste, da bude misionarska, da čini sve za razvoj svojih vjernika i da okuplja ljude koji nisu vjernici, koji su otpali od Boga, ali su voljni primiti Krista i njegovo evanđelje. Kardinal Koch potaknuo je da se među Crkvama ne čini nikakav prozelitizam, odnosno da se ne nameće jedna crkvena struktura ili jedna vjerska zajednica kao ona koja je savršena, nego da svi trebaju djelovati po evanđeoskom principu, ne ponižavajući druge. Zaključeno je kako je važno činiti sve da se autentičnim načinom kršćanskog života svjedoči i na taj način privlači ljude Kristu. Mons. Stipić boravio je u Papinskom ruskom kolegiju "Russicumu" gdje je svagdano služio liturgiju s tamošnjim rektorom mons. Petrom Dufkom SJ i drugim svećenicima. Pohodio je i Papinski grčki zavod sv. Atanazija te sudjelovao na Molebenu presvetoj Bogorodici s rektorom mon. Giovannijem Ksantisom. Također je pohodio i Papinski zavod Germanicum i susreo se s rektorom o. Stefanom Dartmannom SJ. Pohodio je i gedneralnu kuriju Sestara Bazilijanki gdje je imao susret s generalnom poglavaricom s. Diom Stasiuk. Zadnjeg dana pohoda Rimu mons. Stipić je pohodio Kongregaciju za Istočne Crkve i imao poduži susret s tajnikom nadbiskupom mons. Cyrilom Vasilom i podtajnikom Kongregacije mons. Mauriziom Malvestitijem. Razgovaralo se o životu i radu Križevačke grkokatoličke eparhije, o tekućim zadatcim i poteškoćama te o budućem njezinom napretku i razvoju. Tajnik Kongregacije je dao mnoge vrijedne smjernice za razvoj i pastoralni rast Križevačke eparhije u budućnosti. Također, posljednjeg dana boravka u Rimu, o. Milan Stipić je bio gost u Hrvatskom papinskom zavodu sv. Jeronima gdje se susreo s rektorom mons. Božom Radošom i hrvatskim studentima.

FOTOGALERIJA:

S kardinalom Kurtom Kochom

U grčkom zavodu sv. Atanazija

U zavodu Germanicum

U hrvatskom zavodu sv. Jeronima

U generalnoj kuriji Sestara Bazilijanki