Susret s papom Franjom


S vladikom Emanuelom, egzarhom Grčke i o. Pappom, mađarskim grkokatoličkim svećenikom u Grčkoj.

Ordinarij Križevačke eparhije, o. Milan Stipić, zajedno s o. Marjanom Jeftimovom, župnikom Jastrebarskog i đakonom Livijom Marijanom, eparhijskim kancelarom i tajnikom, sudjelovao je u pohodu pape Franje Sjevernoj Makedoniji 7. svibnja 2019. godine u Skoplju. Pribivali su svečanoj misi koju je papa Franjo slavio na središnjem skopskom trgu Makedonija, u nazočnosti brojnih rimokatoličkih i grkokatoličkih biskupa i svećenika iz Makedonije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovačke, Rumunjske, Grčke i Albanije te oko 15.000 vjernika. Poslije misnog slavlja papa Franjo se pozdravio s nazočnim biskupima i tom prigodom upoznao i ordinarija Križevačke eparhije čestitavši mu na novoj dužnosti i zaželjevši blagoslovljen i uspješan rad na novoj službi. Ordinarij Stipić pohodio je Strumicu,  središte grkokatoličke Crkve u Makedoniji, gdje je u tamošnjoj stolnoj crkvi Uznesenja presvete Bogorodice služio liturgiju na blagdan sv. Jurja velemučenika (prema julijanskom kalendaru) i propovijedao. Pohodio je i povijesne makedonske pravoslavne manastire Veljusu i sv. Joakima Osogovskog iz 11. st., kojega je  u 15. Dubrovačka republika darovala s 20 zlatnika za obnovu. Oba si manastira svjetski biseri bizantske ahitekture i ikonografske umjetnosti.


Liturgija u Strumici na Jurjevdan